iso_3166-2 - en to sv translation catalogue (915 entries)

en: 'Adan
sv: Adan

en: 'Ajmān
sv: 'Ajman

en: 'Amrān
sv: Amran

en: Abkhazia
sv: Abchazien

en: Abyān
sv: Abyan

en: Abşeron
sv: Apsjeron

en: Abū Ȥaby [Abu Dhabi]
sv: Abu Dhabi

en: Achaïa
sv: Achaia

en: Ad Dākhilīya
sv: Ad Dakhiliyah

en: Adygeya, Respublika
sv: Adygeiska republiken

en: Aḑ Ḑāli‘
sv: Ad Dali

en: Agalega Islands
sv: Agalegaöarna

en: Agio Oros
sv: Athos

en: Aglonas novads
sv: Aglona kommun

en: Ahal
sv: Achal

en: Ahvenanmaan maakunta
sv: Ålands län

en: Aitolia kai Akarnania
sv: Aitolien och Akarnanien

en: Aizkraukles novads
sv: Aizkraukle kommun

en: Aizputes novads
sv: Aizpute kommun

en: Ajaria
sv: Adzjarien

en: Aknīstes novads
sv: Aknīste kommun

en: Al Anbar
sv: Al-Anbar

en: Al Balqā'
sv: Balqa'

en: Al Basrah
sv: Basra

en: Al Bayḑā'
sv: Al Bayda'

en: Al Baḩr al Aḩmar
sv: Al-Bahr al-Ahmar

en: Al Baṭḩah
sv: Batha

en: Al Buḩayrah
sv: Al Buhayrah

en: Al Buraymī
sv: Al Buraymi

en: Al Buţnān
sv: Al Buţnan

en: Al Bāhah
sv: Al Bahah

en: Al Bāţinah
sv: Al Batinah

en: Al Farwānīyah
sv: Al Farwaniyah

en: Al Fujayrah
sv: Fujairah

en: Al Jabal al Akhḑar
sv: Al Jabal al Akhdar

en: Al Jabal al Gharbī
sv: Al Jabal al Gharbi

en: Al Jahrrā’
sv: Al Jahra

en: Al Janūbī
sv: Debubregionen

en: Al Jazīrah
sv: al-Jazirah

en: Al Jifārah
sv: Al Jfara

en: Al Karak
sv: Karak

en: Al Kharţūm
sv: Khartoum

en: Al Kuwayt (Al ‘Āşimah)
sv: Al Kuwayt (Al Asimah)

en: Al Ladhiqiyah
sv: Latakia

en: Al Madīnah
sv: Al Madinah

en: Al Mafraq
sv: Mafraq

en: Al Marqab
sv: Al Murgub

en: Al Maḩwīt
sv: Al Mahwit

en: Al Muthanna
sv: Al-Muthanna

en: Al Qaşīm
sv: Al Qaim

en: Al Qaḑārif
sv: Al Qadarif

en: Al Wāḩāt
sv: Al Wahat

en: Al Ḥudūd ash Shamāliyah
sv: Al Ḥudud ash Shamaliyah

en: Al Ḩudaydah
sv: Al Hudaydah

en: Al ‘Aqabah
sv: Akaba

en: Almaty oblysy
sv: Almaty

en: Alojas novads
sv: Aloja kommun

en: Alsungas novads
sv: Alsunga kommun

en: Altay, Respublika
sv: Altajrepubliken

en: Altayskiy kray
sv: Altaj

en: Alytaus Apskritis
sv: Alytus län

en: Alūksnes novads
sv: Alūksne kommun

en: Amatas novads
sv: Amata kommun

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Ampāara
sv: Ampara

en: Amurskaya oblast'
sv: Amur oblast'

en: An Najef
sv: Najaf

en: An Nīl
sv: An Nil

en: An Nīl al Abyaḑ
sv: An Nil al Abyad

en: An Nīl al Azraq
sv: An Nil al Azraq

en: Anatoliki Makedonia kai Thraki
sv: Östra Makedonien och Thrakien

en: Andalucía
sv: Andalusien

en: Andaman and Nicobar Islands
sv: Andamanerna och Nikobarerna

en: Andijon
sv: Andizjan

en: Andjazîdja (Anjazījah)
sv: Grande Comore

en: Andjouân (Anjwān)
sv: Anjouan

en: Anurādhapura
sv: Anuradhapura

en: Apes novads
sv: Ape kommun

en: Aqmola oblysy
sv: Aqmola

en: Aqtöbe oblysy
sv: Aqtöbe

en: Ar Riyāḍ
sv: Ar Riyad

en: Aragacotn
sv: Aragatsotn

en: Aragón
sv: Aragonien

en: Ardennes
sv: Ardennerna

en: Argolida
sv: Argolis

en: Arkadia
sv: Arkadien

en: Arkhangel'skaya oblast'
sv: Archangelsk oblast'

en: As Sulaymaniyah
sv: Sulaymaniyya

en: Ash Shāriqah
sv: Sharjah

en: Ashanti
sv: Ashantiregionen

en: Astrakhanskaya oblast'
sv: Astrachan oblast'

en: Asturias, Principado de
sv: Asturien

en: At Ta'mim
sv: Kirkuk

en: Attapu
sv: Attapeu

en: Attiki
sv: Attika

en: Atyraū oblysy
sv: Atyraw

en: Auces novads
sv: Auce kommun

en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
sv: Muslimska Mindanao (ARMM)

en: Az Zarqā'
sv: Zarqa'

en: Ağcabədi
sv: Agdzjabedi

en: Ağdaş
sv: Agdash

en: Ağstafa
sv: Agstafa

en: Ağsu
sv: Agsu

en: Aţ Ţafīlah
sv: Ţafilah

en: Babītes novads
sv: Babīte kommun

en: Badakhshān
sv: Badakhshan

en: Baghdad
sv: Bagdad

en: Baghlān
sv: Baghlan

en: Baḩr al Ghazāl
sv: Barh El Gazel

en: Baker Island
sv: Bakerön

en: Bakı
sv: Baku

en: Baldones novads
sv: Baldone kommun

en: Baltinavas novads
sv: Baltinava kommun

en: Balvu novads
sv: Balvi kommun

en: Banghāzī
sv: Benghazī

en: Banskobystrický kraj
sv: Banská Bystrica (region)

en: Barking and Dagenham
sv: Barking och Dagenham

en: Bashkortostan, Respublika
sv: Basjkirien

en: Basnāhira paḷāta
sv: Västprovinsen

en: Batys Quzaqstan oblysy
sv: Västkazakstan

en: Bauskas novads
sv: Bauska kommun

en: Bayan-Ölgiy
sv: Bajan-Ölgij

en: Bayanhongor
sv: Bajanchongor

en: Beijing
sv: Peking

en: Beja
sv: Beyja

en: Belgorodskaya oblast'
sv: Belgorod oblast'

en: Beograd
sv: Belgrad

en: Bethlehem
sv: Betlehem

en: Beverīnas novads
sv: Beverīna kommun

en: Bicol (Region V)
sv: Bikol (region V)

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
sv: Bjelovarsko-bilogorska län

en: Bolikhamxai
sv: Bolikhamsai

en: Bosansko-podrinjski kanton
sv: Bosna-Podrinje kanton

en: Brabant wallon
sv: Vallonska Brabant

en: Bratislavský kraj
sv: Bratislava (region)

en: British Columbia
sv: Brittiska columbia

en: Brocēnu novads
sv: Brocēni kommun

en: Brodsko-posavska županija
sv: Brod-Posavinas län

en: Brong-Ahafo
sv: Brong-Ahaforegionen

en: Bruxelles-Capitale, Région de;Brussels Hoofdstedelijk Gewest
sv: Bryssel

en: Bryanskaya oblast'
sv: Brjansk oblast'

en: Brèsckaja voblasc'
sv: Brest voblast

en: Burtnieku novads
sv: Burtnieki kommun

en: Buryatiya, Respublika
sv: Burjatien

en: Busan Gwang'yeogsi
sv: Busan/Pusan Gwangyeoksi

en: Buxoro
sv: Buchara

en: Bādghīs
sv: Badghis

en: Bāmyān
sv: Bamyan

en: Būrkū
sv: Borkou

en: Būshehr
sv: Bushehr

en: Bərdə
sv: Barda

en: CALABARZON (Region IV-A)
sv: CALABARZON (region IV-A)

en: Cagayan Valley (Region II)
sv: Cagayandalen (region II)

en: Calabria
sv: Kalabrien

en: California
sv: Kalifornien

en: Campania
sv: Kampanien

en: Canarias
sv: Kanarieöarna

en: Cantabria
sv: Kantabrien

en: Capital Territory (Honiara)
sv: Honiara huvudstadsterritorium

en: Caraga (Region XIII)
sv: Caraga (region XIII

en: Carnikavas novads
sv: Carnikava kommun

en: Catalunya
sv: Katalonien

en: Central Luzon (Region III)
sv: Centrala Luzon (region III)

en: Central Region
sv: Centrala regionen

en: Central Singapore
sv: Centrala Singapore

en: Central Visayas (Region VII)
sv: Centrala Visayas (region VII)

en: Cesvaines novads
sv: Cesvaines kommun

en: Chagang-do
sv: Chagang

en: Chahār Mahāll va Bakhtīārī
sv: Chahar Mahal och Bakhtiari

en: Chalkidiki
sv: Chalkidike

en: Champasak
sv: Champassak

en: Chatham Islands Territory
sv: Chatham Islands (territorium)

en: Chechenskaya Respublika
sv: Tjetjenien

en: Chelyabinskaya oblast'
sv: Tjeljabinsk oblast'

en: Cherkas'ka Oblast'
sv: Tjerkasy Oblast'

en: Chernihivs'ka Oblast'
sv: Tjernihiv Oblast'

en: Chernivets'ka Oblast'
sv: Tjernivtsi Oblast'

en: Chhukha
sv: Chukha

en: Chiay City
sv: Chiay

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
sv: Tjuktjien okrug

en: Chungcheongbukdo
sv: Norra Chungcheong

en: Chungcheongnamdo
sv: Södra Chungcheong

en: Chuvashskaya Respublika
sv: Tjuvasjien

en: Chü
sv: Tjüj

en: Ciblas novads
sv: Cibla kommun

en: Ciudad de La Habana
sv: Havanna stad

en: Coast
sv: Kustprovinsen

en: Compostela Valley
sv: Composteladalen

en: Cordillera Administrative Region (CAR)
sv: Kordiljärernas administrativa region (CAR)

en: Corse
sv: Korsika

en: Cusco [Cuzco]
sv: Cusco

en: Cēsu novads
sv: Cēsis kommun

en: Cəlilabab
sv: Cəlilabad

en: Daegu Gwang'yeogsi
sv: Daegu/Taegu Gwangyeoksi

en: Daejeon Gwang'yeogsi
sv: Daejeon Gwangyeoksi

en: Dagdas novads
sv: Dagda kommun

en: Dagestan, Respublika
sv: Dagestan

en: Dakuṇu paḷāta
sv: Sydprovinsen

en: Daugavpils novads
sv: Daugavpils kommun

en: Davao (Region XI)
sv: Davao (region XI)

en: Delvinë
sv: Delvina

en: Dhamār
sv: Dhamar

en: Dinagat Islands
sv: Dinagatöarna

en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
sv: Dnipropetrovsk Oblast'

en: Dobeles novads
sv: Dobele kommun

en: Dobrovnik/Dobronak
sv: Dubrovnik

en: Dolnośląskie
sv: Nedre Schlesien

en: Donets'ka Oblast'
sv: Donetsk Oblast'

en: Dubayy
sv: Dubai

en: Dubrovačko-neretvanska županija
sv: Dubrovnik-Neretva län

en: Dumfries and Galloway
sv: Dumfries och Galloway

en: Dundagas novads
sv: Dundaga kommun

en: Durbes novads
sv: Durbe kommun

en: Dytiki Ellada
sv: Västra Grekland

en: Dytiki Makedonia
sv: Västra Makedonien

en: Díli
sv: Dili

en: Dāykundī
sv: Daikondi

en: East
sv: Östra

en: Eastern
sv: Östra

en: Eastern Cape
sv: Östra Kapprovinsen

en: Eastern Samar
sv: Östra Samar

en: Eastern Visayas (Region VIII)
sv: Östra Visayas (region VIII)

en: England and Wales
sv: England och Wales

en: Engures novads
sv: Engure kommun

en: Essequibo Islands-West Demerara
sv: Essequiboöarna - Västra Demerara

en: Etelä-Karjala
sv: Södra Karelen

en: Etelä-Pohjanmaa
sv: Södra Österbotten

en: Etelä-Savo
sv: Södra Savolax

en: Evrytania
sv: Evritania

en: Evvoias
sv: Evia

en: Eşfahān
sv: Esfahan

en: Far North
sv: Nordligaste

en: Farg'ona
sv: Fergana

en: Farāh
sv: Farah

en: Federacija Bosne i Hercegovine
sv: Federationen Bosnien och Hercegovina

en: Federally Administered Tribal Areas
sv: Federalt administrerade stamområden

en: Firenze
sv: Florens

en: Fokida
sv: Fokis

en: Forlì-Cesena
sv: Forli-Cesenca

en: Free State
sv: Fristatsprovinsen

en: Fthiotida
sv: Fthiotis

en: Fārs
sv: Fars

en: Fāryāb
sv: Faryab

en: Galicia
sv: Galicien

en: Gang'weondo
sv: Gangwon

en: Garkalnes novads
sv: Garkalne kommun

en: Gegarkunik'
sv: Gegharkunik

en: Gharb Dārfūr
sv: Gharb Darfur

en: Ghaznī
sv: Ghazni

en: Ghāt
sv: Ghat

en: Ghōr
sv: Ghor

en: Gilbert Islands
sv: Gilbertöarna

en: Gisborne District
sv: Gisborne (distrikt)

en: Golestān
sv: Golestan

en: Grad Zagreb
sv: Zagreb

en: Great Britain
sv: Storbritannien

en: Greater Accra
sv: Storaccraregionen

en: Grenadines
sv: Grenadinerna

en: Grobiņas novads
sv: Grobiņa kommun

en: Gulbenes novads
sv: Gulbene kommun

en: Guria
sv: Gurien

en: Gwangju Gwang'yeogsi
sv: Gwangju Gwangyeoksi

en: Gyeonggido
sv: Gyeonggi

en: Gyeongsangbukdo
sv: Norra Gyeongsang

en: Gyeongsangnamdo
sv: Södra Gyeongsang

en: Gālla
sv: Galle

en: Găgăuzia, Unitatea teritorială autonomă
sv: Gagauzien

en: Gīlān
sv: Gilan

en: Gəncə
sv: Gjandzja

en: Ha
sv: Haa

en: Halab
sv: Aleppo

en: Hamadān
sv: Hamadan

en: Hambantŏṭa
sv: Hambantota

en: Hamgyŏng-bukto
sv: Norra Hamgyong

en: Hamgyŏng-namdo
sv: Södra Hamgyong

en: Hawallī
sv: Hawalli

en: Hentiy
sv: Chentij

en: Hercegovačko-neretvanski kanton
sv: Hercegovina-Neretva kanton

en: Herāt
sv: Herat

en: Homel'skaja voblasc'
sv: Homel voblast

en: Hormozgān
sv: Hormozgan

en: Houaphan
sv: Hua Phan

en: Hovd
sv: Chovd

en: Howland Island
sv: Howlandön

en: Hrodzenskaja voblasc'
sv: Hrodna voblast

en: Hsinchui City
sv: Hsinchui

en: Hwanghae-bukto
sv: Norra Hwanghae

en: Hwanghae-namdo
sv: Södra Hwanghae

en: Höfuðborgarsvæðið
sv: Reykjaviks storstadsområde

en: Hövsgöl
sv: Chövsgöl

en: Hồ Chí Minh [Sài Gòn]
sv: Hô Chi Minh-staden [Saigon]

en: Iecavas novads
sv: Iecava kommun

en: Ikšķiles novads
sv: Ikšķile kommun

en: Illes Balears
sv: Balearerna

en: Ilocos (Region I)
sv: Ilcos (region I)

en: Ilocos Norte
sv: Norra Ilocos

en: Ilocos Sur
sv: Södra Ilocos

en: Ilūkstes novads
sv: Ilūkste kommun

en: Imeret’i
sv: Imeretien

en: Incheon Gwang'yeogsi
sv: Incheon Gwangyeoksi

en: Innīdī
sv: Ennedi

en: Inčukalna novads
sv: Inčukalns kommun

en: Ioannina
sv: Ioánnina

en: Ionia Nisia
sv: Joniska öarna

en: Ipeiros
sv: Epirus

en: Irakleio
sv: Heraklion

en: Irkutiskaya oblast'
sv: Irkutsk oblast'

en: Islas de la Bahía
sv: Bahíaöarna

en: Istarska županija
sv: Istriens län

en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
sv: Ivano-Frankivsk Oblast'

en: Ivanovskaya oblast'
sv: Ivanovo oblast'

en: Jaghbūb
sv: Jaghbub

en: Jalal-Abad
sv: Dzjalal-Abad

en: Jan Mayen (Arctic Region)
sv: Jan Mayen (Arktiska regionen)

en: Janūb Dārfūr
sv: Janūb Darfur

en: Janūb Kurdufān
sv: Janub Kurdufan

en: Janūbī al Baḩrī al Aḩmar
sv: Södra rödahavsregionen

en: Jarash
sv: Jerash

en: Jarvis Island
sv: Jarvisön

en: Jaunjelgavas novads
sv: Jaunjelgava kommun

en: Jaunpiebalgas novads
sv: Jaunpiebalga kommun

en: Jaunpils novads
sv: Jaunpil kommun

en: Jejudo
sv: Jeju

en: Jelgavas novads
sv: Jelgava kommun

en: Jeonrabukdo
sv: Norra Jeolla

en: Jeonranamdo
sv: Södra Jeolla

en: Jericho - Al Aghwar
sv: Jerikos provins

en: Jerusalem
sv: Jerusalems provins

en: Jihomoravský kraj
sv: Södra Mähren

en: Jihočeský kraj
sv: Södra Böhmen

en: Jizzax
sv: Dzjizzach

en: Johnston Atoll
sv: Johnstonatollen

en: Jēkabpils novads
sv: Jēkabpil kommun

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
sv: Kabardinien-Balkarien

en: Kainuu
sv: Kajanaland

en: Kakhet’i
sv: Kachetien

en: Kaliningradskaya oblast'
sv: Kaliningrad oblast'

en: Kalmykiya, Respublika
sv: Kalmuckien

en: Kaluzhskaya oblast'
sv: Kaluga oblast'

en: Kamchatskiy kray
sv: Kamtjaka kraj

en: Kandahār
sv: Kandahar

en: Kandavas novads
sv: Kandava kommun

en: Kangwŏn-do
sv: Kangwon

en: Kanta-Häme
sv: Egentliga Tavastland

en: Kanton Sarajevo
sv: Sarajevo kanton

en: Kanton br. 10 (Livanjski kanton)
sv: Kanton 10

en: Kaohsiung City
sv: Kaohsiung

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
sv: Karatjajen-Tjerkessien

en: Kareliya, Respublika
sv: Karelska republiken

en: Karlovarský kraj
sv: Karlovy Vary

en: Karlovačka županija
sv: Karlovacs län

en: Kassalā
sv: Kassala

en: Kauno Apskritis
sv: Kaunas län

en: Kaḷutara
sv: Kalutara

en: Kecskemét
sv: Kecskemet

en: Keelung City
sv: Keelun

en: Kefallonia
sv: Kefalinia

en: Kelaat es Sraghna
sv: Kelaat es Sraghn

en: Kemerovskaya oblast'
sv: Kemerovo oblast'

en: Kentriki Makedonia
sv: Mellersta Makedonien

en: Kerkyra
sv: Korfu

en: Kermān
sv: Kerman

en: Kermānshāh
sv: Kermanshah

en: Keski-Suomi
sv: Mellersta Finland

en: Khabarovskiy kray
sv: Chabarovsk kraj

en: Khakasiya, Respublika
sv: Chakassien

en: Khammouan
sv: Khammuan

en: Khan Yunis
sv: Khan Yunis provins

en: Khanty-Mansiysky avtonomnyy okrug-Yugra
sv: Chanty-Mansijska okrug

en: Kharkivs'ka Oblast'
sv: Charkiv Oblast'

en: Khatlon
sv: Chatlon

en: Khersons'ka Oblast'
sv: Cherson Oblast'

en: Khmel'nyts'ka Oblast'
sv: Chmelnytskyj Oblast'

en: Khōst
sv: Khost

en: Khūzestān
sv: Khuzestan

en: Kilinŏchchi
sv: Kilinochchi

en: Kingman Reef
sv: Kingmanrevet

en: Kirovohrads'ka Oblast'
sv: Kirovohrad Oblast'

en: Kirovskaya oblast'
sv: Kirov oblast'

en: Klaipėdos Apskritis
sv: Klaipėda län

en: Kocēnu novads
sv: Kocēni kommun

en: Kohgīlūyeh va Būyer Ahmad
sv: Kohgiluyeh och Buyer Ahmad

en: Kokneses novads
sv: Koknese kommun

en: Komi, Respublika
sv: Komi

en: Kommune Kujalleq
sv: Kujalleq

en: Kommuneqarfik Sermersooq
sv: Sermersooq

en: Koprivničko-križevačka županija
sv: Koprivnica-Križevcis län

en: Kordestān
sv: Kurdistan

en: Korinthia
sv: Korinth

en: Korçë
sv: Korça

en: Kostromskaya oblast'
sv: Kostroma oblast'

en: Kotayk'
sv: Kotajk

en: Košický kraj
sv: Košice (region)

en: Krapinsko-zagorska županija
sv: Krapina-Zagorjes län

en: Krasnodarskiy kray
sv: Krasnodar kray

en: Krasnoyarskiy kray
sv: Krasnojarsk kray

en: Krimuldas novads
sv: Krimulda kommun

en: Kriti
sv: Kreta

en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
sv: Krung Thep Maha Nakhon (Bangkok)

en: Krustpils novads
sv: Krustpils kommun

en: Královéhradecký kraj
sv: Hradec Králové

en: Krāslavas novads
sv: Krāslava kommun

en: Kujawsko-pomorskie
sv: Kujavien-Pommern

en: Kuldīgas novads
sv: Kuldīga kommun

en: Kurganskaya oblast'
sv: Kurgan oblast'

en: Kurskaya oblast'
sv: Kursk oblast'

en: Kuruṇægala
sv: Kurunegala

en: Kyklades
sv: Kykladerna

en: Kymenlaakso
sv: Kymmenedalen

en: Kyïvs'ka Oblast'
sv: Kiev Oblast'

en: Kyïvs'ka mis'ka rada
sv: Kievs kommunfullmäktige

en: Kægalla
sv: Kegalle

en: Kürdəmir
sv: Kurdamir

en: Kābul
sv: Kabul

en: Kānim
sv: Kanem

en: Kāpīsā
sv: Kapisa

en: Kārsavas novads
sv: Kārsava kommun

en: Kŏḷamba
sv: Kolamba

en: Kǝngǝrli
sv: Kangǝrli

en: Kəlbəcər
sv: Kalbajar

en: K’vemo K’art’li
sv: Nedre Kartlien

en: L'vivs'ka Oblast'
sv: Lviv Oblast'

en: La Habana
sv: Havanna

en: Laghmān
sv: Laghman

en: Lakonia
sv: Lakonien

en: Larisa
sv: Larissa

en: Laḩij
sv: Lahij

en: Le Kef
sv: Kef

en: Lefkada
sv: Lefkas

en: Leningradskaya oblast'
sv: Leningrad oblast'

en: Lesvos
sv: Lesbos

en: Lezhë
sv: Lezha

en: Lhuentse
sv: Lhuntse

en: Liberecký kraj
sv: Liberec

en: Lielvārdes novads
sv: Lielvārde kommun

en: Liguria
sv: Ligurien

en: Limbažu novads
sv: Limbaži kommun

en: Lipetskaya oblast'
sv: Lipetsk oblast'

en: Lisboa
sv: Lissabon

en: Ličko-senjska županija
sv: Lika-Senjs län

en: Lombardia
sv: Lombardiet

en: Lorestān
sv: Lorestan

en: Lory
sv: Lorri

en: Louang Namtha
sv: Louang Nam Tha

en: Louangphabang
sv: Louang Prabang

en: Lubelskie
sv: Lublin

en: Lubuskie
sv: Lubusz

en: Lubānas novads
sv: Lubāna kommun

en: Ludzas novads
sv: Ludza kommun

en: Luhans'ka Oblast'
sv: Luhansk Oblast'

en: Lushnjë
sv: Lushnja

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Līgatnes novads
sv: Līgatne kommun

en: Līvānu novads
sv: Līvāni kommun

en: Lōgar
sv: Logar

en: Lūqūn al Gharbī
sv: Logone Occidental

en: Lūqūn ash Sharqī
sv: Logone Oriental

en: Lənkəran
sv: Lankaran

en: MIMAROPA (Region IV-B)
sv: MIMAROP (region IV-B)

en: Ma'rib
sv: Marib

en: Madhyama paḷāta
sv: Centralprovinsen

en: Madonas novads
sv: Madona kommun

en: Madīnat Injamīnā
sv: N'Djamena

en: Magadanskaya oblast'
sv: Magadan oblast'

en: Magdalena
sv: Magdalenafloden

en: Magnisia
sv: Magnesien

en: Mahilëuskaja voblasc'
sv: Mahiljoŭ voblast

en: Makkah
sv: Mecka

en: Malange
sv: Malanje

en: Mallakastër
sv: Mallakastra

en: Malësi e Madhe
sv: Malsia e Madhe

en: Mangghystaū oblysy
sv: Mangghystaw

en: Mannārama
sv: Mannarama

en: Maputo (city)
sv: Maputo (stad)

en: Marijampolės Apskritis
sv: Marijampolė län

en: Mariy El, Respublika
sv: Mari El

en: Marlborough District
sv: Marlborough (distrikt)

en: Masqaţ
sv: Muscat

en: Mazowieckie
sv: Masovien

en: Mazsalacas novads
sv: Mazsalaca kommun

en: Małopolskie
sv: Lillpolen

en: Maḍakalapuva
sv: Madakalapuva

en: Ma‘ān
sv: Ma‘an

en: Messinia
sv: Messenien

en: Međimurska županija
sv: Međimurjes län

en: Midway Islands
sv: Midwayöarna

en: Mingəçevir
sv: Mingetjaur

en: Minskaja voblasc'
sv: Minsks voblast

en: Mirditë
sv: Mirdita

en: Mişrātah
sv: Misratah

en: Monggar
sv: Mongar

en: Moravskoslezský kraj
sv: Mähren-Schlesien

en: Mordoviya, Respublika
sv: Mordovia

en: Moskovskaya oblast'
sv: Moskva oblast'

en: Moûhîlî (Mūhīlī)
sv: Mohéli

en: Mts’khet’a-Mt’ianet’i
sv: Mtscheta-Mtianeti

en: Mulativ
sv: Mullaitivu

en: Murmanskaya oblast'
sv: Murmansk oblast'

en: Mykolaïvs'ka Oblast'
sv: Mykolajiv Oblast'

en: México
sv: Mexiko

en: Mādabā
sv: Madaba

en: Mālpils novads
sv: Mālpils kommun

en: Māndūl
sv: Mandoul

en: Mārupes novads
sv: Mārupe kommun

en: Mātale
sv: Matale

en: Mātara
sv: Matara

en: Māyū Kībbī al Gharbī
sv: Mayo-Kebbi Est

en: Māyū Kībbī ash Sharqī
sv: Mayo-Kebbi Ouest

en: Māzandarān
sv: Mazandaran

en: Mērsraga novads
sv: Mērsragas kommun

en: Mŏṇarāgala
sv: Monaragala

en: Nablus
sv: Nablus provins

en: Nairobi Municipality
sv: Nairobi (provins)

en: Najrān
sv: Najrsn

en: Nangarhār
sv: Nangarhar

en: Nasŏn (Najin-Sŏnbong)
sv: Rason

en: National Capital Region
sv: Metro Manila

en: Naukšēnu novads
sv: Naukšēni kommun

en: Navassa Island
sv: Navassaön

en: Navoiy
sv: Navoi

en: Naxçıvan
sv: Nachitjevan

en: Nelson City
sv: Nelson (stad)

en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
sv: Nentsien okrug

en: Neretas novads
sv: Nereta kommun

en: New South Wales
sv: Nya Sydwales

en: Newfoundland and Labrador
sv: Newfoundland och Labrador

en: Nitriansky kraj
sv: Nitra (region)

en: Nizhegorodskaya oblast'
sv: Niznij Novgorod oblast'

en: Nord-Kivu
sv: Norra Kivu

en: North
sv: Norra

en: North East
sv: Nordöst

en: North Gaza
sv: Norra Gaza

en: North Island
sv: Nordön

en: North West
sv: Nordväst

en: North-East
sv: Nort-East

en: North-Eastern Kaskazini Mashariki
sv: Nordöstra provinsen

en: North-West (Cameroon)
sv: Nordvästra (Kamerun)

en: North-West (South Africa)
sv: Nordvästprovinsen (Sydafrika)

en: North-Western
sv: Nordvästra Zambia

en: Northern
sv: Norra

en: Northern Cape
sv: Norra Kapprovinsen

en: Northern Ireland
sv: Nordirland

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Northern Mindanao (Region X)
sv: Norra Mindanao (region X)

en: Northern Region
sv: Norra regionen

en: Northern Territory
sv: Nordterritoriet

en: Northwest Territories
sv: Nordvästra territorierna

en: Notio Aigaio
sv: Sydegeiska öarna

en: Novgorodskaya oblast'
sv: Novgorod oblast'

en: Novosibirskaya oblast'
sv: Novosibirsk oblast'

en: Nuvara Ĕliya
sv: Nuwara Eliya

en: Næ̆gĕnahira paḷāta
sv: Östprovinsen

en: Nālūt
sv: Nalut

en: Nīcas novads
sv: Nīca kommun

en: Nīmrōz
sv: Nimruz

en: Nūristān
sv: Nurestan

en: Odes'ka Oblast'
sv: Odessa Oblast'

en: Ogres novads
sv: Ogre kommun

en: Olaines novads
sv: Olaine kommun

en: Olomoucký kraj
sv: Olomouc

en: Omskaya oblast'
sv: Omsk oblast'

en: Ongtüstik Qazaqstan oblysy
sv: Sydkazakstan

en: Oost-Vlaanderen
sv: Östflandern

en: Opolskie
sv: Opole

en: Orenburgskaya oblast'
sv: Orenburg oblast'

en: Orkney Islands
sv: Orkneyöarna

en: Orlovskaya oblast'
sv: Orjol oblast'

en: Osh
sv: Osj

en: Osječko-baranjska županija
sv: Osijek-Baranjas län

en: Oudômxai
sv: Udomxai

en: Ozolnieku novads
sv: Ozolnieki kommun

en: Paktiyā
sv: Paktia

en: Paktīkā
sv: Paktika

en: Palmyra Atoll
sv: Palmyraatollen

en: Panevėžio Apskritis
sv: Panevėžys län

en: Panjshayr
sv: Panjshir

en: Pardubický kraj
sv: Pardubice

en: Parwān
sv: Parvan

en: Pavlodar oblysy
sv: Pavlodar

en: País Vasco / Euskal Herria
sv: Baskien

en: Peloponnisos
sv: Peloponnesos

en: Penzenskaya oblast'
sv: Penza oblast'

en: Permskiy kray
sv: Perm kray

en: Perth and Kinross
sv: Perth och Kinross

en: Phoenix Islands
sv: Phoenixöarna

en: Phôngsali
sv: Phongsali

en: Pirkanmaa
sv: Birkaland

en: Plzeňský kraj
sv: Plzeň

en: Podkarpackie
sv: Nedre Karpaterna

en: Podlaskie
sv: Podlasien

en: Pohjanmaa
sv: Österbotten

en: Pohjois-Karjala
sv: Norra Karelen

en: Pohjois-Pohjanmaa
sv: Norra Österbotten

en: Pohjois-Savo
sv: Norra Savolax

en: Poltavs'ka Oblast'
sv: Poltava Oblast'

en: Polynésie française
sv: Franska polynesien

en: Pomorskie
sv: Pommern

en: Posavski kanton
sv: Posavina kanton

en: Požeško-slavonska županija
sv: Požega-Slavoniens län

en: Preiļu novads
sv: Preiļi kommun

en: Prešovský kraj
sv: Prešov (region)

en: Priekules novads
sv: Priekule kommun

en: Priekuļu novads
sv: Priekuļi kommun

en: Primorskiy kray
sv: Primorje kray

en: Primorsko-goranska županija
sv: Primorje-Gorski kotars län

en: Prince Edward Island
sv: Prins Edwardön

en: Pskovskaya oblast'
sv: Pskov oblast'

en: Päijät-Häme
sv: Päijänne-Tavastland

en: Përmet
sv: Permet

en: Pārgaujas novads
sv: Pārgauja kommun

en: Pāvilostas novads
sv: Pāvilosta kommun

en: Pļaviņu novads
sv: Pļaviņas kommun

en: Pŏḷŏnnaruva
sv: Polonnaruwa

en: P’yŏngan-bukto
sv: Norra Pyongan

en: P’yŏngan-namdo
sv: Södra Pyongan

en: P’yŏngyang
sv: Pyongyang

en: Qaasuitsup Kommunia
sv: Qaasuitsup

en: Qalqilya
sv: Qalqilya provins

en: Qaraghandy oblysy
sv: Qaraghandy

en: Qashqadaryo
sv: Qasjqadarja

en: Qeqqata Kommunia
sv: Qeqqata

en: Qobustan
sv: Gobustan

en: Qoraqalpog'iston Respublikasi
sv: Karakalpakstan

en: Qostanay oblysy
sv: Qostanaj

en: Qubadlı
sv: Qubadli

en: Qyzylorda oblysy
sv: Qyzylorda

en: Qāsh-Barkah
sv: Gash-Barkaregionen

en: Qīrā
sv: Guéra

en: Rabat Għawdex
sv: Victoria

en: Racha-Lech’khumi-K’vemo Svanet’i
sv: Ratja-Letjchumi och Nedre Svanetien

en: Rafah
sv: Rafahs provins

en: Ramallah
sv: Ramallah och Al-Birahs provins

en: Raunas novads
sv: Rauna kommun

en: Ra’s al Khaymah
sv: Ras al-Khaimah

en: Região Autónoma da Madeira
sv: Madeira (region)

en: Região Autónoma dos Açores
sv: Azorerna (region)

en: Rennell and Bellona
sv: Rennell och Bellona

en: Respublika Ingushetiya
sv: Ingusjien

en: Respublika Krym
sv: Krim

en: Reykjavík
sv: Reykjavik

en: Riebiņu novads
sv: Riebiņi kommun

en: Rivnens'ka Oblast'
sv: Rivne Oblast'

en: Rodrigues Island
sv: Rodriguesön

en: Rojas novads
sv: Roja kommun

en: Roma
sv: Rom

en: Ropažu novads
sv: Ropaži kommun

en: Rostovskaya oblast'
sv: Rostov oblast'

en: Rucavas novads
sv: Rucavas kommun

en: Rugāju novads
sv: Rugāji kommun

en: Rundāles novads
sv: Rundāle kommun

en: Ryazanskaya oblast'
sv: Rjazan oblast'

en: Région Maritime
sv: Maritime

en: Région de la Kara
sv: Kara

en: Région des Plateaux
sv: Plateaux

en: Région des Savannes
sv: Savannes

en: Région du Centre
sv: Centrale

en: Rēzeknes novads
sv: Rēzekne kommun

en: Rūjienas novads
sv: Rūjiena kommun

en: Sabaragamuva paḷāta
sv: Sabaragamuwa

en: Sabhā
sv: Sabha

en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
sv: Sakha

en: Sakhalinskaya oblast'
sv: Sachalin oblast'

en: Salacgrīvas novads
sv: Salacgrīva kommun

en: Salah ad Din
sv: Saladin

en: Salas novads
sv: Sala kommun

en: Salaspils novads
sv: Salaspils kommun

en: Salavan
sv: Saravane

en: Saldus novads
sv: Saldus kommun

en: Salāmāt
sv: Salamat

en: Samangān
sv: Samangan

en: Samaraskaya oblast'
sv: Samara oblast'

en: Samarqand
sv: Samarkand

en: Samdrup Jongkha
sv: Samdrup Jongkhar

en: Samegrelo-Zemo Svanet’i
sv: Megrelien-Övre Svanetien

en: Samtee
sv: Samtse

en: Samts’khe-Javakhet’i
sv: Samtsche-Dzjavachetien

en: San Lawrenz
sv: Saint Lawrence

en: San Pawl il-Baħar
sv: Saint Paul's Bay

en: San Ġwann
sv: Saint John

en: Sankt-Peterburg
sv: Sankt Petersburg

en: Santa Cruz de Tenerife
sv: Santa Cruz, Teneriffa

en: Santa Luċija
sv: Santa Lucia

en: Santo Domingo de los Tsáchilas
sv: Santo Domingo de los Tsáchila

en: Sar-e Pul
sv: Sar-e Pol

en: Saratovskaya oblast'
sv: Saratov oblast'

en: Sardegna
sv: Sardinien

en: Saulkrastu novads
sv: Saulkrasti kommun

en: Savannakhét
sv: Savannakhet

en: Scotland
sv: Skottland

en: Semnān
sv: Semnan

en: Seoul Teugbyeolsi
sv: Seoul Teukbyeolsi

en: Severnaya Osetiya-Alaniya, Respublika
sv: Nordossetien

en: Shamāl Dārfūr
sv: Shamal Darfur

en: Shamāl Kurdufān
sv: Shamal Kurdufan

en: Shetland Islands
sv: Shetlandsöarna

en: Shida K’art’li
sv: Inre Kartlien

en: Shimālī al Baḩrī al Aḩmar
sv: Norra rödahavsregionen

en: Shyghys Qazaqstan oblysy
sv: Östkazakstan

en: Shārī Bāqirmī
sv: Chari-Baguirmi

en: Shārī al Awsaṭ
sv: Moyen-Chari

en: Sicilia
sv: Sicilien

en: Siguldas novads
sv: Sigulda kommun

en: Sinnār
sv: Sennar

en: Siracusa
sv: Syrakusa

en: Sirak
sv: Sjirak

en: Sirdaryo
sv: Syr-Darja

en: Sisačko-moslavačka županija
sv: Sisak-Moslavinas län

en: Siyəzən
sv: Siazan

en: Sjælland
sv: Själland

en: Skrundas novads
sv: Skrunda kommun

en: Skrīveru novads
sv: Skrīveri kommun

en: Smiltenes novads
sv: Smiltene kommun

en: Smolenskaya oblast'
sv: Smolenskaja oblast'

en: Soccsksargen (Region XII)
sv: SOCCSKSARGEN (region XII)

en: Soltüstik Quzaqstan oblysy
sv: Nordkazakstan

en: South
sv: Södra

en: South Australia
sv: Sydaustralien

en: South Cotabato
sv: Södra Cotabato

en: South East
sv: Sydöst

en: South Island
sv: Sydön

en: South West
sv: Sydväst

en: South-West
sv: Sydvästra

en: Southern (Zambia)
sv: Södra Zambia

en: Southern Grenadine Islands
sv: Södra Grenadinöarna

en: Southern Leyte
sv: Södra Leyte

en: Southern Region
sv: Södra regionen

en: Splitsko-dalmatinska županija
sv: Split-Dalmatiens län

en: Srednjobosanski kanton
sv: Kantonen Centrala Bosnien

en: Stavropol'skiy kray
sv: Stavropol kray

en: Sterea Ellada
sv: Grekiska fastlandet

en: Stopiņu novads
sv: Stopiņi kommun

en: Strenču novads
sv: Strenči kommun

en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
sv: Transnistrien

en: Středočeský kraj
sv: Mellersta Böhmen

en: Sud-Kivu
sv: Södra Kivu

en: Sums 'ka Oblast'
sv: Sumy Oblast'

en: Surxondaryo
sv: Surchondarja

en: Svalbard (Arctic Region)
sv: Svalbard (Arktiska regionen)

en: Sverdlovskaya oblast'
sv: Sverdlovsk oblast'

en: Syunik'
sv: Siunik

en: Sējas novads
sv: Sēja kommun

en: Sīlā
sv: Sila

en: Sīstān va Balūchestān
sv: Sistan och Baluchistan

en: Sədərək
sv: Sadarak

en: Tabūk
sv: Tabuk

en: Taichung City
sv: Taichung

en: Tainan City
sv: Tainan

en: Taipei City
sv: Taipei

en: Takhār
sv: Takhar

en: Talsu novads
sv: Talsi kommun

en: Tambovskaya oblast'
sv: Tambov oblast'

en: Tangail
sv: Tangali

en: Tasman District
sv: Tasman (distrikt)

en: Tasmania
sv: Tasmanien

en: Tatarstan, Respublika
sv: Tatarstan

en: Tauragés Apskritis
sv: Tauragė län

en: Tavus
sv: Tavusj

en: Tehrān
sv: Tehran

en: Telšių Apskritis
sv: Telšiai län

en: Ternopil's'ka Oblast'
sv: Ternopil Oblast'

en: Terres australes françaises
sv: Franska sydterritorierna

en: Thessalia
sv: Thessalien

en: Tierra del Fuego
sv: Eldslandet

en: Tiranë
sv: Tirana

en: Tirol
sv: Tyrolen

en: Tomskaya oblast'
sv: Tomsk oblast'

en: Torino
sv: Turin

en: Trenčiansky kraj
sv: Trenčín (region)

en: Trikuṇāmalaya
sv: Trikunamalaya

en: Trnavský kraj
sv: Trnava (region)

en: Tubas
sv: Tubas provins

en: Tukuma novads
sv: Tukums kommun

en: Tul'skaya oblast'
sv: Tula oblast'

en: Tulkarm
sv: Tulkarm provins

en: Tuzlanski kanton
sv: Tuzla kanton

en: Tverskaya oblast'
sv: Tver oblast'

en: Tyumenskaya oblast'
sv: Tiumen oblast'

en: Tyva, Respublika [Tuva]
sv: Tuva

en: Tā'izz
sv: Taizz

en: Tānjilī
sv: Tandjilé

en: Tērvetes novads
sv: Tērvete kommun

en: T’bilisi
sv: Tbilisi

en: Udmurtskaya Respublika
sv: Udmurtien

en: Ul'yanovskaya oblast'
sv: Uljanovsk oblast'

en: Ulanbaatar
sv: Ulan Bator

en: Ulsan Gwang'yeogsi
sv: Ulsan Gwangyeoksi

en: Umbria
sv: Umbrien

en: Umm al Qaywayn
sv: Umm al-Qaywayn

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States Minor Outlying Islands
sv: Förenta Staternas mindre öar

en: Unsko-sanski kanton
sv: Una-Sana kanton

en: Upper Demerara-Berbice
sv: Övre Demerara-Berbice

en: Upper East
sv: Övre östregionen

en: Upper Nile
sv: Övre Nilen

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
sv: Övre Takutu - Övre Essequibo

en: Upper West
sv: Övre västregionen

en: Uruzgān
sv: Oruzgan

en: Utenos Apskritis
sv: Utena län

en: Uturu paḷāta
sv: Nordprovinsen

en: Uturumæ̆da paḷāta
sv: Norra centralprovinsen

en: Uusimaa
sv: Nyland

en: Vaiņodes novads
sv: Vaiņode kommun

en: Valkas novads
sv: Valka kommun

en: Varakļānu novads
sv: Varakļāni kommun

en: Varaždinska županija
sv: Varaždins län

en: Varsinais-Suomi
sv: Egentliga Finland

en: Vavuniyāva
sv: Vavuniya

en: Vayamba paḷāta
sv: Nordvästprovinsen

en: Vayoc Jor
sv: Vajots Dzor

en: Vecpiebalgas novads
sv: Vecpiebalga kommun

en: Vecumnieku novads
sv: Vecumnieki kommun

en: Venezia
sv: Venedig

en: Ventspils novads
sv: Ventspils kommun

en: Vestfirðir
sv: Västfjordarna

en: Vesturland
sv: Västlandet

en: Veszprém (county)
sv: Veszprém (kommun)

en: Vicebskaja voblasc'
sv: Vitsebsk voblast

en: Viesītes novads
sv: Viesīte kommun

en: Ville de Kigali
sv: Kigali

en: Vilniaus Apskritis
sv: Vilnius län

en: Vinnyts'ka Oblast'
sv: Vinnytsia Oblast'

en: Virgin Islands
sv: Jungfruöarna

en: Virovitičko-podravska županija
sv: Virovitica-Podravinas län

en: Viļakas novads
sv: Viļaka kommun

en: Viļānu novads
sv: Viļāni kommun

en: Vlaams Gewest
sv: Flandern

en: Vladimirskaya oblast'
sv: Vladimir oblast'

en: Voiotia
sv: Boiotien

en: Volgogradskaya oblast'
sv: Volgograd oblast'

en: Vologodskaya oblast'
sv: Vologda oblast'

en: Volta
sv: Voltaregionen

en: Volyns'ka Oblast'
sv: Volyn Oblast'

en: Voreio Aigaio
sv: Nordegeiska öarna

en: Voronezhskaya oblast'
sv: Voronezj oblast'

en: Vukovarsko-srijemska županija
sv: Vukovar-Srijems län

en: Vārkavas novads
sv: Vārkava kommun

en: Waddāy
sv: Ouaddaï

en: Wallis-et-Futuna
sv: Wallis- och Futunaöarna

en: Warmińsko-mazurskie
sv: Ermland-Masurien

en: Wele-Nzas
sv: Provincia de Wele-Nzas

en: West
sv: Västra

en: West Bengal
sv: Västbengalen

en: West-Vlaanderen
sv: Västflandern

en: Western
sv: Västra

en: Western Australia
sv: Västaustralien

en: Western Cape
sv: Västra Kapprovinsen

en: Western Magharibi
sv: Västprovinsen

en: Western Samar
sv: Västra Samar

en: Western Visayas (Region VI)
sv: Västra Visayas (region VI)

en: Wielkopolskie
sv: Storpolen

en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
sv: Kuala Lumpur (territorium)

en: Wilayah Persekutuan Labuan
sv: Labuan (territorium)

en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
sv: Putrajaya (territorium)

en: Wādī Fīrā
sv: Wadi Fira

en: Wādī al Ḩayāt
sv: Wadi al Hayaa

en: Wādī ash Shāţiʾ
sv: Wadi Al Shatii

en: Xaignabouli
sv: Sainyabuli

en: Xankəndi
sv: Stepanakert

en: Xorazm
sv: Khwarezm

en: Xékong
sv: Sekong

en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
sv: Jamalo-Nentsien okrug

en: Yanggang-do
sv: Ryanggang

en: Yaroslavskaya oblast'
sv: Jaroslavl oblast'

en: Yevlax
sv: Jevlach

en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
sv: Judiska autonoma länet'

en: Yukon Territory
sv: Yukonterritoriet

en: Yāpanaya
sv: Yapanaya

en: Zabajkal'skij kraj
sv: Zabajkalskij kraj

en: Zachodniopomorskie
sv: Västpommern

en: Zadarska županija
sv: Zadars län

en: Zagrebačka županija
sv: Zagrebs län

en: Zakarpats'ka Oblast'
sv: Zakarpattia Oblast'

en: Zamboanga Peninsula (Region IX)
sv: Zamboangahalvön (region IX)

en: Zanjān
sv: Zanjan

en: Zapadnohercegovački kanton
sv: Västra Hercegovina kanton

en: Zaporiz'ka Oblast'
sv: Zaporizjzja Oblast'

en: Zeničko-dobojski kanton
sv: Zenica-Doboj kanton

en: Zhambyl oblysy
sv: Zjambyl

en: Zhytomyrs'ka Oblast'
sv: Zjytomyr Oblast'

en: Zilupes novads
sv: Zilupe kommun

en: Zlínský kraj
sv: Zlín

en: Zābul
sv: Zabul

en: `Asīr
sv: `Asir

en: wallonne, Région
sv: Vallonien

en: Ústecký kraj
sv: Ústí nad Labem

en: Ādažu novads
sv: Ādaži kommun

en: Āzarbāyjān-e Gharbī
sv: Västazarbaijan

en: Āzarbāyjān-e Sharqī
sv: Östazarbaijan

en: Ērgļu novads
sv: Ērgļi kommun

en: Īlām
sv: Īlam

en: İstanbul
sv: Istanbul

en: Ķeguma novads
sv: Ķegums kommun

en: Ķekavas novads
sv: Ķekava kommun

en: Łódzkie
sv: Łódz

en: Śląskie
sv: Schlesien

en: Świętokrzyskie
sv: Święty Krzyż

en: Şa'dah
sv: Sadah

en: Şamaxı
sv: Shamakhi

en: Şan'ā'
sv: Sana

en: Şirvan
sv: Sirvan

en: Şuşa
sv: Sjusja

en: Şəki
sv: Sjaki

en: Şəmkir
sv: Shamkir

en: Şərur
sv: Sharur

en: Šiaulių Apskritis
sv: Šiauliai län

en: Šibensko-kninska županija
sv: Šibenik-Knins län

en: Ţarābulus
sv: Tarabulus

en: Ūva paḷāta
sv: Uvaprovinsen

en: Žilinský kraj
sv: Žilina (region)

en: Ḥajjar Lamīs
sv: Hadjer-Lamis

en: Ḥā'il
sv: Ḥa'il

en: Ḩajjah
sv: Hajjah

en: Ḩaḑramawt
sv: Hadhramaut

en: ‘Ajlūn
sv: Ajlun

en: ‘Ammān (Al ‘Aşimah)
sv: ‘Ammān (Al ‘Āşimah)
