iso_3166-1 - en to tg translation catalogue (420 entries)

en: Afghanistan
tg: Афғонистон

en: Albania
tg: Албания

en: Algeria
tg: Алҷазоир

en: American Samoa
tg: Самоаи Америка

en: Andorra
tg: Андорра

en: Angola
tg: Ангола

en: Anguilla
tg: Ангилия

en: Antarctica
tg: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
tg: Антигуа ва Барбуда

en: Arab Republic of Egypt
tg: Ҷумҳурии Мисри Араб

en: Argentina
tg: Аргентина

en: Argentine Republic
tg: Ҷумҳурии Аргентина

en: Armenia
tg: Арманистон

en: Aruba
tg: Аруба

en: Australia
tg: Австралия

en: Austria
tg: Австрия

en: Azerbaijan
tg: Озарбойҷон

en: Bahamas
tg: Ҷазираҳои Баҳам

en: Bahrain
tg: Баҳрайн

en: Bangladesh
tg: Бангладешӣ

en: Barbados
tg: Барбадос

en: Belarus
tg: Беларус

en: Belgium
tg: Белгия

en: Belize
tg: Белиз

en: Benin
tg: Бенин

en: Bermuda
tg: Бермуда

en: Bhutan
tg: Бутон

en: Bolivarian Republic of Venezuela
tg: Ҷумҳурии Боливарии Венесуэла

en: Bolivia
tg: Боливия

en: Bolivia, Plurinational State of
tg: Давлати Сермиллати Боливия

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
tg: Бонайре, Синт-Эстатиус ва Саба

en: Bosnia and Herzegovina
tg: Босния ва Ҳерсеговина

en: Botswana
tg: Ботсвана

en: Bouvet Island
tg: Ҷазираи Буве

en: Brazil
tg: Бразилия

en: British Indian Ocean Territory
tg: Қаламрави Британия дар уқёнуси Ҳинд

en: British Virgin Islands
tg: Ҷазираҳои Виргини Британия

en: Brunei Darussalam
tg: Ҷумҳурии Бруней Доруссалом

en: Bulgaria
tg: Булғория

en: Burkina Faso
tg: Буркина Фасо

en: Burundi
tg: Бурунди

en: Cabo Verde
tg: Кабо-Верде

en: Cambodia
tg: Камбоҷа

en: Cameroon
tg: Камерун

en: Canada
tg: Канада

en: Cayman Islands
tg: Ҷазираҳои Кайман

en: Central African Republic
tg: Ҷумҳурии Африқои Марказӣ

en: Chad
tg: Чад

en: Chile
tg: Чили

en: China
tg: Хитой

en: Christmas Island
tg: Ҷазираи Крисмас

en: Cocos (Keeling) Islands
tg: Ҷазираҳои Кокос (Килинг)

en: Colombia
tg: Колумбия

en: Commonwealth of Dominica
tg: Иттиҳоди Доминика

en: Commonwealth of the Bahamas
tg: Идтиҳодияи Ҷазираҳои Багам

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
tg: Иттиҳоди Ҷазираҳои Марианаи Шимолӣ

en: Comoros
tg: Комор

en: Congo
tg: Конго

en: Congo, The Democratic Republic of the
tg: Ҷумҳурии Демократии Конго

en: Cook Islands
tg: Ҷазираҳои Кук

en: Costa Rica
tg: Коста-Рика

en: Croatia
tg: Хорватия

en: Cuba
tg: Куба

en: Curaçao
tg: Кюрасао

en: Cyprus
tg: Кипр

en: Czech Republic
tg: Ҷумҳурии Чех

en: Czechia
tg: Чехия

en: Côte d'Ivoire
tg: Кот-д’Ивуар

en: Democratic People's Republic of Korea
tg: Ҷумҳурии Халқӣ-Демократии Корея

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
tg: Ҷумҳурии Демократии Сан-Томе ва Принсипи

en: Democratic Republic of Timor-Leste
tg: Ҷумҳурии Демократии Тимор-Лесте

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
tg: Ҷумҳурии Демократии Сотсиалистии Шри-Ланка

en: Denmark
tg: Дания

en: Djibouti
tg: Ҷибути

en: Dominica
tg: Доминика

en: Dominican Republic
tg: Ҷумҳурии Доминикан

en: Eastern Republic of Uruguay
tg: Ҷумҳурии Шарқии Уругвай

en: Ecuador
tg: Эквадор

en: Egypt
tg: Миср

en: El Salvador
tg: Ал-Салвадор

en: Equatorial Guinea
tg: Гвинеяи Экваторӣ

en: Eritrea
tg: Эритрея

en: Estonia
tg: Эстония

en: Ethiopia
tg: Эфиопия

en: Falkland Islands (Malvinas)
tg: Ҷазираҳои Фолкленд (Малвин)

en: Faroe Islands
tg: Ҷазираҳои Фарер

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
tg: Ҷумҳурии Федеративии Демократии Эфиопия

en: Federal Democratic Republic of Nepal
tg: Ҷумҳурии Федеративии Демократии Непал

en: Federal Republic of Germany
tg: Ҷумҳурии Федеративии Германия

en: Federal Republic of Nigeria
tg: Ҷумҳурии Федеративии Нигерия

en: Federal Republic of Somalia
tg: Ҷумҳурии Федеративии Сомали

en: Federated States of Micronesia
tg: Иёлоти Федеративии Микронезия

en: Federative Republic of Brazil
tg: Ҷумҳурии Федеративии Бразилия

en: Fiji
tg: Фиҷи

en: Finland
tg: Финляндия

en: France
tg: Фаронса

en: French Guiana
tg: Гвианаи Фаронса

en: French Polynesia
tg: Полинезияи Фаронса

en: French Republic
tg: Ҷумҳурии Франсия

en: French Southern Territories
tg: Минтақаҳои Ҷанубии Франсия

en: Gabon
tg: Габон

en: Gabonese Republic
tg: Ҷумҳурии Габон

en: Gambia
tg: Гамбия

en: Georgia
tg: Гурҷистон

en: Germany
tg: Олмон

en: Ghana
tg: Гана

en: Gibraltar
tg: Гибралтар

en: Grand Duchy of Luxembourg
tg: Гертсогии Бузурги Люксембург

en: Greece
tg: Юнон

en: Greenland
tg: Гренландия

en: Grenada
tg: Гренада

en: Guadeloupe
tg: Гваделупа

en: Guam
tg: Гуам

en: Guatemala
tg: Гватемала

en: Guernsey
tg: Гернси

en: Guinea
tg: Гвинея

en: Guinea-Bissau
tg: Гвинея-Бисау

en: Guyana
tg: Гайана

en: Haiti
tg: Гаити

en: Hashemite Kingdom of Jordan
tg: Шоҳигарии Ҳошимии Урдун

en: Heard Island and McDonald Islands
tg: Ҷазираи Ҳерд ва Ҷазираҳои Макдоналд

en: Hellenic Republic
tg: Ҷумҳурии Юнон

en: Holy See (Vatican City State)
tg: Сарири Муқаддас (Шаҳри Давлати Ватикан)

en: Honduras
tg: Гондурас

en: Hong Kong
tg: Ҳонгконг

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
tg: Минтақаи Маъмурии Махсуси Чинии Ҳонгконг

en: Hungary
tg: Маҷористон

en: Iceland
tg: Исландия

en: Independent State of Papua New Guinea
tg: Давлати Мустақили Папуа Гвинеяи Нав

en: Independent State of Samoa
tg: Давлати Мустақили Самоа

en: India
tg: Ҳиндустон

en: Indonesia
tg: Индонезия

en: Iran, Islamic Republic of
tg: Ҷумҳурии Исломии Эрон

en: Iraq
tg: Ироқ

en: Ireland
tg: Ирландия

en: Islamic Republic of Afghanistan
tg: Ҷумҳурии Исломии Афғонистон

en: Islamic Republic of Iran
tg: Ҷумҳурии Исломии Эрон

en: Islamic Republic of Mauritania
tg: Ҷумҳурии Исломии Мавритания

en: Islamic Republic of Pakistan
tg: Ҷумҳурии Исломии Покистон

en: Islamic Republic of the Gambia
tg: Ҷумҳурии Исломии Гамбия

en: Isle of Man
tg: Ҷазираи Мэн

en: Israel
tg: Исроил

en: Italian Republic
tg: Ҷумҳурии Италия

en: Italy
tg: Италия

en: Jamaica
tg: Ямайка

en: Japan
tg: Япония

en: Jersey
tg: Ҷерси

en: Jordan
tg: Урдун

en: Kazakhstan
tg: Қазоқистон

en: Kenya
tg: Кения

en: Kingdom of Bahrain
tg: Шоҳигарии Бахрайн

en: Kingdom of Belgium
tg: Шоҳигарии Белгия

en: Kingdom of Bhutan
tg: Шоҳигарии Бутон

en: Kingdom of Cambodia
tg: Шоҳигарии Камбоҷа

en: Kingdom of Denmark
tg: Шоҳигарии Дания

en: Kingdom of Lesotho
tg: Шоҳигарии Лесото

en: Kingdom of Morocco
tg: Шоҳигарии Марокаш

en: Kingdom of Norway
tg: Шоҳигарии Норвегия

en: Kingdom of Saudi Arabia
tg: Шоҳигарии Арабистони Саудӣ

en: Kingdom of Spain
tg: Шоҳигарии Испания

en: Kingdom of Swaziland
tg: Шоҳигарии Свазиленд

en: Kingdom of Sweden
tg: Шоҳигарии Шветсия

en: Kingdom of Thailand
tg: Шоҳигарии Таиланд

en: Kingdom of Tonga
tg: Шоҳигарии Тонга

en: Kingdom of the Netherlands
tg: Шоҳигарии Нидерландия

en: Kiribati
tg: Кирибати

en: Korea, Democratic People's Republic of
tg: Ҷумҳурии Халқӣ-Демократии Корея

en: Korea, Republic of
tg: Ҷумҳурии Корея

en: Kuwait
tg: Қувайт

en: Kyrgyz Republic
tg: Ҷумҳурии Қирғизистон

en: Kyrgyzstan
tg: Қирғизистон

en: Lao People's Democratic Republic
tg: Ҷумҳурии Халқӣ-Демократии Лаос

en: Latvia
tg: Латвия

en: Lebanese Republic
tg: Ҷумҳурии Лубнон

en: Lebanon
tg: Лубнон

en: Lesotho
tg: Лесото

en: Liberia
tg: Либерия

en: Libya
tg: Либия

en: Liechtenstein
tg: Лихтенштейн

en: Lithuania
tg: Литва

en: Luxembourg
tg: Люксембург

en: Macao
tg: Макао

en: Macao Special Administrative Region of China
tg: Минтақаи Маъмурии Махсуси Чинии Макао

en: Macedonia, Republic of
tg: Ҷумҳурии Мақдун

en: Madagascar
tg: Мадагаскар

en: Malawi
tg: Малави

en: Malaysia
tg: Малайзия

en: Maldives
tg: Малдив

en: Mali
tg: Мали

en: Malta
tg: Малта

en: Marshall Islands
tg: Ҷазираҳои Маршалл

en: Martinique
tg: Мартиника

en: Mauritania
tg: Мавритания

en: Mauritius
tg: Маврикий

en: Mayotte
tg: Майотта

en: Mexico
tg: Мексика

en: Micronesia, Federated States of
tg: Иёлоти Федеративии Микронезия

en: Moldova
tg: Молдова

en: Moldova, Republic of
tg: Ҷумҳурии Молдова

en: Monaco
tg: Монако

en: Mongolia
tg: Муғулистон

en: Montenegro
tg: Черногория

en: Montserrat
tg: Монтсеррат

en: Morocco
tg: Марокаш

en: Mozambique
tg: Мозамбик

en: Myanmar
tg: Мянма

en: Namibia
tg: Намибия

en: Nauru
tg: Науру

en: Nepal
tg: Непал

en: Netherlands
tg: Нидерландия

en: New Caledonia
tg: Каледонияи Нав

en: New Zealand
tg: Зеландияи Нав

en: Nicaragua
tg: Никарагуа

en: Niger
tg: Нигер

en: Nigeria
tg: Нигерия

en: Niue
tg: Ниуэ

en: Norfolk Island
tg: Ҷазираи Норфолк

en: Northern Mariana Islands
tg: Ҷазираҳои Марианаи Шимолӣ

en: Norway
tg: Норвегия

en: Oman
tg: Умон

en: Pakistan
tg: Покистон

en: Palau
tg: Палау

en: Palestine, State of
tg: Ҷумҳурии Фаластин

en: Panama
tg: Панама

en: Papua New Guinea
tg: Папуа Гвинеяи Нав

en: Paraguay
tg: Парагвай

en: People's Democratic Republic of Algeria
tg: Ҷумҳурии Халқии Демократии Алҷазоир

en: People's Republic of Bangladesh
tg: Ҷумҳурии Халқии Бангладеш

en: People's Republic of China
tg: Ҷумҳурии Халқии Хитой

en: Peru
tg: Перу

en: Philippines
tg: Филиппинӣ

en: Pitcairn
tg: Henderson

en: Plurinational State of Bolivia
tg: Давлати Гуногунмиллати Боливия

en: Poland
tg: Лаҳистон

en: Portugal
tg: Португалия

en: Portuguese Republic
tg: Ҷумҳурии Португалия

en: Principality of Andorra
tg: Князгарии Андорра

en: Principality of Liechtenstein
tg: Князгарии Лихтенштейн

en: Principality of Monaco
tg: Князгарии Монако

en: Puerto Rico
tg: Пуэрто-Рико

en: Qatar
tg: Қатар

en: Republic of Albania
tg: Ҷумҳурии Албания

en: Republic of Angola
tg: Ҷумҳурии Ангола

en: Republic of Armenia
tg: Ҷумҳурии Арманистон

en: Republic of Austria
tg: Ҷумҳурии Австрия

en: Republic of Azerbaijan
tg: Ҷумҳурии Озарбойҷон

en: Republic of Belarus
tg: Ҷумҳурии Беларус

en: Republic of Benin
tg: Ҷумҳурии Бенин

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
tg: Ҷумҳурии Босния ва Ҳерсеговина

en: Republic of Botswana
tg: Ҷумҳурии Ботсвана

en: Republic of Bulgaria
tg: Ҷумҳурии Булғория

en: Republic of Burundi
tg: Ҷумҳурии Бурунди

en: Republic of Cabo Verde
tg: Ҷумҳурии Кабо-Верде

en: Republic of Cameroon
tg: Ҷумҳурии Камерун

en: Republic of Chad
tg: Ҷумҳурии Чад

en: Republic of Chile
tg: Ҷумҳурии Чили

en: Republic of Colombia
tg: Ҷумҳурии Колумбия

en: Republic of Costa Rica
tg: Ҷумҳурии Коста-Рика

en: Republic of Croatia
tg: Ҷумҳурии Хорватия

en: Republic of Cuba
tg: Ҷумҳурии Куба

en: Republic of Cyprus
tg: Ҷумҳурии Кипр

en: Republic of Côte d'Ivoire
tg: Ҷумҳурии Кот-д'Ивуар

en: Republic of Djibouti
tg: Ҷумҳурии Ҷибути

en: Republic of Ecuador
tg: Ҷумҳурии Эквадор

en: Republic of El Salvador
tg: Ҷумҳурии Ал-Салвадор

en: Republic of Equatorial Guinea
tg: Ҷумҳурии Гвинеяи Экваторӣ

en: Republic of Estonia
tg: Ҷумҳурии Эстония

en: Republic of Fiji
tg: Ҷумҳурии Фиҷи

en: Republic of Finland
tg: Ҷумҳурии Финляндия

en: Republic of Ghana
tg: Ҷумҳурии Гана

en: Republic of Guatemala
tg: Ҷумҳурии Гватемала

en: Republic of Guinea
tg: Ҷумҳурии Гвинея

en: Republic of Guinea-Bissau
tg: Ҷумҳурии Гвинея-Бисау

en: Republic of Guyana
tg: Ҷумҳурии Гайана

en: Republic of Haiti
tg: Ҷумҳурии Гаити

en: Republic of Honduras
tg: Ҷумҳурии Гондурас

en: Republic of Iceland
tg: Ҷумҳурии Исландия

en: Republic of India
tg: Ҷумҳурии Ҳиндустон

en: Republic of Indonesia
tg: Ҷумҳурии Индонезия

en: Republic of Iraq
tg: Ҷумҳурии Ироқ

en: Republic of Kazakhstan
tg: Ҷумҳурии Қазоқистон

en: Republic of Kenya
tg: Ҷумҳурии Кения

en: Republic of Kiribati
tg: Ҷумҳурии Кирибати

en: Republic of Latvia
tg: Ҷумҳурии Латвия

en: Republic of Liberia
tg: Ҷумҳурии Либерия

en: Republic of Lithuania
tg: Ҷумҳурии Литва

en: Republic of Madagascar
tg: Ҷумҳурии Мадагаскар

en: Republic of Malawi
tg: Ҷумҳурии Малави

en: Republic of Maldives
tg: Ҷумҳурии Малдив

en: Republic of Mali
tg: Ҷумҳурии Мали

en: Republic of Malta
tg: Ҷумҳурии Малта

en: Republic of Mauritius
tg: Ҷумҳурии Маврикий

en: Republic of Moldova
tg: Ҷумҳурии Молдова

en: Republic of Mozambique
tg: Ҷумҳурии Мозамбик

en: Republic of Myanmar
tg: Ҷумҳурии Мянма

en: Republic of Namibia
tg: Ҷумҳурии Намибия

en: Republic of Nauru
tg: Ҷумҳурии Науру

en: Republic of Nicaragua
tg: Ҷумҳурии Никарагуа

en: Republic of Palau
tg: Ҷумҳурии Палау

en: Republic of Panama
tg: Ҷумҳурии Панама

en: Republic of Paraguay
tg: Ҷумҳурии Парагвай

en: Republic of Peru
tg: Ҷумҳурии Перу

en: Republic of Poland
tg: Ҷумҳурии Лаҳистон

en: Republic of San Marino
tg: Ҷумҳурии Сан-Марино

en: Republic of Senegal
tg: Ҷумҳурии Сенегал

en: Republic of Serbia
tg: Ҷумҳурии Сербия

en: Republic of Seychelles
tg: Ҷумҳурии Сейшел

en: Republic of Sierra Leone
tg: Ҷумҳурии Сиерра-Леоне

en: Republic of Singapore
tg: Ҷумҳурии Сингапур

en: Republic of Slovenia
tg: Ҷумҳурии Словения

en: Republic of South Africa
tg: Ҷумҳурии Африкаи Ҷанубӣ

en: Republic of South Sudan
tg: Ҷумҳурии Судони Ҷанубӣ

en: Republic of Suriname
tg: Ҷумҳурии Суринам

en: Republic of Tajikistan
tg: Ҷумҳурии Тоҷикистон

en: Republic of Trinidad and Tobago
tg: Ҷумҳурии Тринидад ва Тобаго

en: Republic of Tunisia
tg: Ҷумҳурии Тунис

en: Republic of Turkey
tg: Ҷумҳурии Туркия

en: Republic of Uganda
tg: Ҷумҳурии Уганда

en: Republic of Uzbekistan
tg: Ҷумҳурии Ӯзбекистон

en: Republic of Vanuatu
tg: Ҷумҳурии Вануату

en: Republic of Yemen
tg: Ҷумҳурии Яман

en: Republic of Zambia
tg: Ҷумҳурии Замбия

en: Republic of Zimbabwe
tg: Ҷумҳурии Зимбабве

en: Republic of the Congo
tg: Ҷумҳурии Конго

en: Republic of the Marshall Islands
tg: Ҷумҳурии Ҷазираҳои Маршалл

en: Republic of the Niger
tg: Ҷумҳурии Нигер

en: Republic of the Philippines
tg: Ҷумҳурии Филиппин

en: Republic of the Sudan
tg: Ҷумҳурии Судон

en: Romania
tg: Руминия

en: Russian Federation
tg: Федератсияи Россия

en: Rwanda
tg: Руанда

en: Rwandese Republic
tg: Ҷумҳурии Руанда

en: Réunion
tg: Реюнон

en: Saint Barthélemy
tg: Сент­Бартелеми

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
tg: Сент Елена, Ассенсион ва Тристан-да-Куня

en: Saint Kitts and Nevis
tg: Сент-Китс ва Невис

en: Saint Lucia
tg: Сент-Люсия

en: Saint Martin (French part)
tg: Сент-Мартин (қисми франсузӣ)

en: Saint Pierre and Miquelon
tg: Сент-Пер ва Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
tg: Сент-Винсент ва Гренадинҳо

en: Samoa
tg: Самоа

en: San Marino
tg: Сан-Марино

en: Sao Tome and Principe
tg: Сан Томе ва Принсипи

en: Saudi Arabia
tg: Арабистони Саудӣ

en: Senegal
tg: Сенегал

en: Serbia
tg: Сербия

en: Seychelles
tg: Сейшел

en: Sierra Leone
tg: Сиерра-Леоне

en: Singapore
tg: Сингапур

en: Sint Maarten (Dutch part)
tg: Сент-Мартин (минтақаи олмонӣ)

en: Slovak Republic
tg: Ҷумҳурии Словакия

en: Slovakia
tg: Словакия

en: Slovenia
tg: Словения

en: Socialist Republic of Viet Nam
tg: Ҷумҳурии Сотсиалистии Ветнам

en: Solomon Islands
tg: Ҷазираҳои Соломон

en: Somalia
tg: Сомалӣ

en: South Africa
tg: Африкаи Ҷанубӣ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tg: Ҷорҷияи Ҷанубӣ ва Ҷазираҳои Сандвич

en: South Sudan
tg: Судони Ҷанубӣ

en: Spain
tg: Испания

en: Sri Lanka
tg: Князигарии Лихтенштейн

en: State of Israel
tg: Давлати Исроил

en: State of Kuwait
tg: Давлати Қувайт

en: State of Qatar
tg: Давлати Қатар

en: Sudan
tg: Судон

en: Sultanate of Oman
tg: Султанати Умон

en: Suriname
tg: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
tg: Шпитсберген ва Ян Майен

en: Swaziland
tg: Свазиленд

en: Sweden
tg: Шветсия

en: Swiss Confederation
tg: Конфедератсияи Швейтсария

en: Switzerland
tg: Швейтсария

en: Syrian Arab Republic
tg: Ҷумҳурии Сурияи Араб

en: Taiwan
tg: Тайван

en: Taiwan, Province of China
tg: Тайван, Музофоти Чин

en: Tajikistan
tg: Тоҷикистон

en: Tanzania
tg: Танзания

en: Tanzania, United Republic of
tg: Ҷумҳурии Муттаҳидаи Танзания

en: Thailand
tg: Таиланд

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
tg: Ҷумҳурии Собиқи Югославияи Мақдун

en: Timor-Leste
tg: Тимор-Лесте

en: Togo
tg: Того

en: Togolese Republic
tg: Ҷумҳурии Тоголез

en: Tokelau
tg: Токелау

en: Tonga
tg: Тонга

en: Trinidad and Tobago
tg: Тринидад ва Тобаго

en: Tunisia
tg: Тунис

en: Turkey
tg: Туркия

en: Turkmenistan
tg: Туркманистон

en: Turks and Caicos Islands
tg: Ҷазираҳои Теркс ва Кайкос

en: Tuvalu
tg: Тувалу

en: Uganda
tg: Уганда

en: Ukraine
tg: Украина

en: Union of the Comoros
tg: Иттиҳоди Комор

en: United Arab Emirates
tg: Амороти Муттаҳидаи Араб

en: United Kingdom
tg: Шоҳигарии Муттаҳида

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
tg: Шоҳигарии Муттаҳидаи Британияи Кабир ва Ирландияи Шимолӣ

en: United Mexican States
tg: Иёлоти Муттаҳидаи Мексика

en: United Republic of Tanzania
tg: Ҷумҳурии Муттаҳидаи Танзания

en: United States
tg: Иёлоти Муттаҳида

en: United States Minor Outlying Islands
tg: Ҷазираҳои Хурди Дурдасти Иёлоти Муттаҳида дар Уқёнуси Ором

en: United States of America
tg: Иёлоти Муттаҳидаи Америка

en: Uruguay
tg: Уругвай

en: Uzbekistan
tg: Ӯзбекистон

en: Vanuatu
tg: Вануату

en: Venezuela
tg: Венесуэла

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
tg: Ҷумҳурии Боливарии Венесуэла

en: Viet Nam
tg: Ветнам

en: Vietnam
tg: Ветнам

en: Virgin Islands of the United States
tg: Ҷазираҳои Виргини Иёлоти Муттаҳидаи Америка

en: Virgin Islands, British
tg: Ҷазираҳои Виргини Британия

en: Virgin Islands, U.S.
tg: Ҷазираҳои Виргини И.М.А

en: Wallis and Futuna
tg: Уоллис ва Футуна

en: Western Sahara
tg: Сахараи Ғарбӣ

en: Yemen
tg: Яман

en: Zambia
tg: Замбия

en: Zimbabwe
tg: Зимбабве

en: the State of Eritrea
tg: Давлати Эритрея

en: the State of Palestine
tg: Давлати Эритрея

en: Åland Islands
tg: Ҷазираҳои Аланд
